Стан та перспективи законодавчого забезпечення децентралізаційної реформи в Україні обговорили під час панельної дискусії, сьогодні, 23 червня у Трускавці. Участь в обговоренні взяли експерти, представники Асоціації міст України та лідери громад.

Голова Шумської ОТГ Володимир Плетюк  поділився досвідом і розповів, що громада, яку він очолює є найбільшою у Тернопільській області, складається із міста і 35 сіл. Життя у селах, з його слів, фактично почалося після об’єднання. «Шумська громада зараз розвивається. Хотілося б звісно, щоб більше і краще, але цифри і факти говорять самі за себе. Тільки минулого року на території громади відкрилися 4 міні-підприємства. Збільшилася шведсько-естонська інвестиція – це фабрика із пошиття виробів, підвищили потужність і наші хлібозаводи. Також до Шумської громади з Рівненщини втік інвестор із вирощування птахів».  «Чому до нас йдуть? – запитує Володимир Плетюк. – Мабуть тому, що нам довіряють і ми вміємо працювати із людьми і що дуже важливо із грантовими коштами».

Продовжив тему децентралізації Володимир Попович із Івано-Франківщини. Він очолює Ланчинську ОТГ. За його словами, на початках були проблеми із кадрами, які довелось вирішувати. «Я ввів у структуру  фахівців із МЕР, суто із місцевого економічного розвитку», – сказав він. Також він озвучив деякі пропозиції, які були би доречними запровадити на вищих рівнях:  «Податок з доходів фізичних осіб треба віддати на місця. Це не тільки наповнення місцевого бюджету. Це один із інструментів залучення внутрішнього інвестора».

Порушили під час дискусії і питання законодавчого забезпечення для завершення реформи децентралізації. Адже неприйняття важливих законопроектів створює проблему зокрема для залучення інвестицій у громади. «В нас більшість громад мають межі встановлені по границі забудови. Коли почали створюватися ОТГ всі думали, що ситуація зміниться. Але влада місцевого самоврядування знову знаходиться в межах населених пунктів. Уявімо собі сир «Гауда», з великими діркам, то в них є місцеве самоврядування, а за межами, там де сир – його немає», – акцентує Ігор Парасюк, директор проекту USAID “Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні” (ПУЛЬС).

Ігор Парасюк також додав, що Асоціація міст України започатковує ініціативу «Інкубатор спроможних громад». «В кожній області ми відбираємо одну або максимум дві громади, з якими працюватимуть наші економічні консультанти для того, щоб створити якусь унікальну модель. А потім уже всім іншим громадам показати, які бувають варіанти, які є ефекти і як це працює. Паралельно запускаємо ще одну ініціативу – «Муніципальний фіскальний реєстр», – додав Ігор Парасюк.

На важливості правильних стратегій областей, які важливі для розвитку громад акцентувала Галина Васильченко – кандидат економічних наук, консультант з місцевого розвитку: «Лідер не той, хто веде за собою, а той, хто надихає інших бути такими активними», – підсумувала Галина Васильченко.